Bizden ve sektörden güncel haberler

ABD merkezli teknoloji devi Facebook ve Instagram’ın sözcüsü koronavirüs sebebiyle internette tıkanma yaşanması ihtimaline karşın; bu iki sosyal mecradaki videoların kalitesini geçici olarak düşüreceklerini açıkladı.

Online dizi ve film platformu Netflix ile video paylaşım platformu Youtube’un ardından Facebook ve Instagram’dan da “kalite düşürme kararı” geldi.

Dünyayı etkisi altına alan pandemik hastalık koronavirüs sebebi ile Avrupa başta olmak üzere bütün devletler vatandaşlarına “evde kal” çağrısı yapmaya devam ediyor. İnsanların toplu bir şeklide bulunabilecekleri eğlence mekanları, kahvehaneler, sinema ve tiyatro salonlarının yanı sıra birçok alışveriş merkezi ve marka da dükkanlarını geçici olacak kapattığını duyurdu.

Bu kapsamda Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede imkanı olanlar evlerinden çalışmaya başladı.

YOUTUBE VE NETFLİX KARARI ÖNCE AÇIKLADI

Dünya nüfusunun büyük bir bölümünün işlerine ve dışarıdaki günlük aktivitelerine gitmeyerek evde oturmasından ötürü sosyal mecralardaki yoğunluk da aynı oranda artış gösterdi.

Bunun sonucu olarak internetteki tıkanmalara önlem almak adına geçtiğimiz günlerde Netflix ve Youtube bir açıklama yaparak video kalitelerini Avrupalı ülkeler için geçici süreliğine düşüreceğini açıklamıştı.

FACEBOOK VE INSTAGRAM DA BENZER BİR UYGULAMAYA GİTTİ

Benzer bir karar da teknoloji devi Facebook ve Instagram’dan geldi.

Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, “Ağda potansiyel herhangi bir tıkanmayı hafifletmek amacıyla, Avrupa’daki Facebook ve Instagram videolarında geçici olarak bit oranını azaltacağız” ifadelerini kullandı.

Sözcü, internette tıkanma ihtimalinin bulunduğu sürece bu uygulamaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.