Bizden ve sektörden güncel haberler

Dünyada hızla yayılan koronavirüs tehdidi karşısında önlem olarak evlerinde kalan insanlara Youtube ve Netflix’ten kötü haber geldi. İki dev platform sundukları akış kalitesini bu süreçte azaltacağını açıkladı.

Dünyayı etkisi altına alan pandemik hastalık koronavirüs tedbirleri kapsamında insanlar zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamaya, imkanı olanlar ise evlerinde çalışmaya başladı. Devlet yetkililerinden tanınmış kişilere herkes “Evde kal” çağırısı yaparken Youtube ve Netflix’ten; dışarı çıkmayarak evlerinde zaman geçirmeye çalışanları üzecek bir haber geldi.

Online dizi platformu Netflix’in CEO’su Reed Hastings’in Avrupa Komisyonu üyesi Thierry Breton ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından alınan kararı açıkladı.

Netflix: Yüzde 25 Civarında Azaltacağız

Açıklamada, “Netflix, Avrupa’daki tüm akışlarındaki bit hızlarını 30 gün boyunca azaltmaya karar verdi Böylece, Avrupa ağlarındaki Netflix trafiğini yüzde 25 civarında azaltırken aynı zamanda üyelerimize kaliteli bir hizmet sunacağımızı tahmin ediyoruz” denildi.

Karantina sürecindeki istatistiklerle ilgili bir veri paylaşmasa da, kullanıcı açısından Netflix’in yüzde 60’lara varan bir artış yaşayacağı tahmin ediliyor.

YouTube: Baskıyı azaltacağız

Video paylaşım platformu Youtube da Netflix’e benzer bir karar alarak akışın kalitesini düşüreceklerini açıkladı.

YouTube’un çatısı altında bulunduğu Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai ve YouTube CEO’su Susan Wojcicki, kararı yine Avrupa Komisyonu üyesi Thierry Breton ile yaptıkları görüşmenin ardından aldı. Yapılan açıklamada, “AB’deki tüm trafiği geçici olarak varsayılan standart tanımlı hale getirme taahhüdü veriyoruz” denildi.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.