Bizden ve sektörden güncel haberler

Koronavirüs etkisi ile dünyanın birçok yerine imkanı olan kişiler işlerini evlerinden yürütmeye başladı. Peki evden çalışmak için en etkili yöntemler nelerdir? Evde çalışırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebi ile Avrupa başta olmak üzere bütün ülkeler çok sıkı tedbirler almaya başladı. İtalya ve İspanya gibi ülkelerde kısmi olarak sokağa çıkma yasağı ilan edilirken birçok ülkede imkanı olanlar evden çalışmaya başladı. Salgın tehdidi dışında da; gelişen teknoloji ve imkanlardan ötürü evde çalışma trendi giderek yükseliyor. Peki evde çalışırken motivasyonumuzu ve moralimizi yüksek tutmak için nelere dikkat etmeliyiz?

1 Kıyafetlerinizi Değiştirin

Evde çalışmanın en büyük avantajlarından birisi de ofisinize giderken harcadığınız hazırlanma süresinin size kalmasıdır. Ofise giderken hazırlandığınız kadar olmasa da; evde çalışırken de uyandığınızda üzerinizde bulunan kıyafetleri değiştirmeniz, bir duş alıp kısa bir kahvaltıdan sonra kahvenizi ya da çayınızı yanınıza almanız sizi güne hazırlayacak ve motive edecektir. Tabi ki burada işe giderken giyindiğiniz şekilde resmi bir kıyafetten söz etmiyoruz. Gündelik yaşamınıza uygun ve rahat etmenizi sağlayacak giysiler sizi iş moduna sokacaktır.

2 Sınırlar Koyun

Düzenli olarak ofise giden kişilerin evde çalıştığı sürelerde de çalışma saatleri önceden bellidir. Uzun süreli olarak evden serbest bir şekilde işlerini yürütenler, kendilerini sınırlar koyarak belirli rutinlere bağlı kalmanın önemine vurgu yapmakta. Sürekli evde olacağınız için, çalışma saatleri dışında uyuma ve uyanma saatlerinizi de belli olması sizi bir düzene sokarak motive olmanıza katkı sağlayacaktır. Evden çalışırken bazı şeyleri eksik yapma veya kaygısıyla biraz daha fazla yapmaya yönelmemek, veya çalışmıyormuş gibi görünmemek için iş arkadaşlarıyla işle ilgili daha fazla iletişim kurma hissine de kapılmamak gerektiğini belirtiyor uzmanlar.

3 Dışarı çıkın

Şu anda ülkemizde dışarı çıkma yasağı ya da benzeri bir durum söz konusu olmadığı için; hem sağlığınız hem de psikolojiniz açısından dışarı çıkarak kısa yürüyüşlerle temiz hava almanız size çok iyi gelecektir. Bazıları bu yürüyüşü sabah uyandığında işe başlamadan önce yapmayı tercih ederken bazıları gün sonunda yapar. Sizin hangisi daha verimli olacaksa ona karar vererek yapmaya başlayabilirsiniz.

4 İnsanlarla İletişime Geçin

Özellikle kalabalık ofislerde çalışan kişiler ister istemez çevrelerindeki seslere, hareketliliğe, gürültüye hatta kargaşaya alışırlar. Evden çalışmaya başladıklarında, özellikle ilk zamanlarda, bunu istem dışı olarak arayabilirler. Evde yalnızlarsa ve sakin bir ortamları varsa bu durum pozitiften ziyade negatif bir etki doğurabilir. Bunun önüne geçmek için mümkünse iş arkadaşlarınızla mailleşmek ya da mesajlaşmak seçeneğinin yanına telefonla konuşmayı da ekleyin.

5 Düzenli Aralar Verin

İkinci maddede de bahsettiğimiz gibi evde çalışırken belirli bir rutininizin olması size avantaj sağlayacaktır. Yaptığınız işin monotonlaşmaması adına bu önemlidir. Gün boyu aynı masada, bilgisayarın karşısında kalmadan belirli molalar vererek masadan kalkıp dolaşmak hem vücut sağlınız hem de verimliliğiniz açısından kritik öneme sahiptir. Araştırmalar, gün boyunca sık ve kısa aralar almanın az ve uzun aralardan daha yararlı olduğunu gösteriyor.Evden çalışanlar genellikle Pomodoro Teknik denen yöntemi öneriyor. Buna göre iş gününü 25 dakika çalışma ve 5 dakika ara alma şeklinde düzenlemek gerekir.

Bahsedilen bütün bu öneri ve teknikler kişiden kişiye göre değişmekte olup, bazısına iyi gelen bazısına kötü gelebilme ihtimali söz konusudur. Bu yüzden bunları da göz önünde bulundurarak sizin için en doğru çalışma yöntemini kendiniz oluşturmalısınız.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.