Bizden ve sektörden güncel haberler

ABD merkezli teknoloji devi Google, 1996 yılında hayatımıza giren Flash içeriklere verdiği desteği 2020 itibari ile durduracağını açıkladı.

Flash Player’ın geliştiricisi Adobe şirketi bile desteğini yavaş yavaş kesmişti. Bunun nedeni ise teknolojinin geldiği noktanın artık Flash’a ihtiyaç duymuyor olması.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Google’dan Dong-Whi Lee, SWF dosyalarının artık dizine katılmayacağını kaydetti. Bu gelişme, Flash’ın aldığı en büyük darbelerden biri olacak. Lee, sözlerinin devamında şunları söyledi:

“ÇOĞU KULLANICI BU DEĞİŞİKLİKTEN ETKİLENMEYECEK”

“Google Arama bu yıl Flash’ı desteklemeyi bırakacak. Flash içeriği içeren web sayfalarında, Google Arama, bağımsız Flash içeriğini dikkate almayacak. Google Arama, bağımsız SWF dosyalarının dizinini oluşturmayı durduracaktır. Çoğu kullanıcı ve web sitesi, bu değişiklikten etkilenmeyecek.”

FİTİLİ STEVE JOBS ATEŞLEMİŞTİ

İki yıl kadar önce Apple başta olmak üzere Google, Mozilla ve hatta Microsoft, Flash’a desteğin sonlanması konusunda anlaşmaya varmıştı. Flash’ın ölüm sürecini ilk başlatan şey ise Steve Jobs’un 2010’daki “Flash hakkında düşünceler” mektubu olmuştu. Jobs, bu mektupta Apple cihazlarının neden Flash’ı desteklemediğinden bahsetmiş, Flash’ın performansının Apple cihazlarında iyi olmayacağını ve yazılımın güvenliği zayıflatacağını söylemişti.

Platformlar artık Flash’ın yerine HTML5’i tercih ediyor.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.