Bizden ve sektörden güncel haberler

GOOGLE ADWORDS NEDİR, NE İŞİNİZE YARAR?

Google Adwords sistemi, ürün veya hizmetinize ihtiyacı olup, satın almak için arayışta olan kullanıcıları direkt olarak hedefleyerek onlara ulaşmanıza yarayan reklamların oluşturulmasını sağlar. Bu reklam çalışmasında cinsiyet, yaş, ebeveynlik durumunun yanı sıra ülke, bölge ve şehir hedeflemeleri de yapılabilmektedir.

HERKES GOOGLE’DA, PEKİ YA SİZ?

 Günümüzde insanların birçoğunun zamanının büyük bir bölümünü internet sayfalarında geçirmesi sebebiyle dijital pazarlama da büyük önem kazandı. Geçtiğimiz yıl yayınlanan arama motorları istatistiklerinde; masaüstü aramaların %74, mobil aramaların ise 96’sı Google kullanılarak gerçekleştirildiği aktarıldı.

Kullanıcılar ve müşteriler Google arama çubuğuna anahtar kelimeleri kullanarak ilgilendikleri aramaları gerçekleştirirler. Aradıkları kelimeleri arama çubuğuna yazarak tıkladığında kelime ile ilgili web siteler listelenir. Yukarıdan aşağıya doğru listelenen bu web sitelerinin en yukarısında genelde Google Adwords reklamları yer alır.

DOĞRU HAMLELERLE GOOGLE’DA EN ÜSTTE ÇIKIN!

Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmeti olan Google Adwords, sizin seçtiğiniz anahtar kelimelerin aratılması halinde reklamınızın organik sıralama fark etmeksizin en tepede çıkmasını sağlayan bir servistir. Yani sizin, hedef kullanıcılarınıza/müşterilerinize direkt olarak ulaşmanızı sağlayan bir servistir diyebiliriz.     

GOOGLE ADWORDS REKLAMLARI NASIL ÜCRETLENDİRİLİR?

Adwords reklamının ücretlendirilmesi CPC üzerinden, yani Tıklama Başına Maliyet(TBM) şeklinde yapılır. Vermiş olduğunuz reklamınız görüntülenmeden değil, reklamınız tıklandığı takdirde sizden ücret alır. CPC olarak tabir edilen Tıklama Başına Maliyet (TBM) sabit değildir. Aynı anahtar kelimeler kullanılarak kullanıcıların karşısında çıkmak isteyen reklamların hepsi Adwords sisteminde açık arttırmaya katılır.

Verdiğiniz reklamın en üstte yer almasının tek şartı Tıklama Başına Maliyet değildir. Google kullanıcılarına en uygun sonuçları verebilmek adına anahtar kelimelere 1 ile 10 arasında Kalite Puanı verir. Bir reklamın açık arttırma sisteminde kazanması TBM ile Kalite Puanının çarpımı sonucunda rakiplerinin üzerinde olmasına bağlıdır.

Kullanıcının arama çubuğuna anahtar kelimeleri yazarak araması sonucunda Google Adwords’te çıkan reklamınıza tıklaması, sizin yaptığınız Google Adwords ödemesinden düşmesi anlamına gelir. Başka bir deyişle reklamlarınız TBM’nin sizin yaptığınız ödemeye bölündüğünde çıkan değer kadar yayında kalmaktadır.

BÜTÇENİZ KADAR REKLAM VERİN!

Örneğin siz 100 TL’lik bir ödeme yaptınız ve anahtar kelimenizin TBM’sini ise 20 kuruş olduğunu varsayalım. 100/0.20 işleminin sonucu ile sizin verdiğiniz reklam Google Adwords’te 500 kere tıklanacağı anlamına gelmektedir.  Google Adwords’ün en büyük özelliği bütçeniz ne olursa olsun Google’da reklam vermenin en hızlı ve basit yolu olmasıdır.

ÜRÜN VEYA HİZMETİNİZİ DOĞRU MÜŞTERİYE ULAŞTIRIN!

 Adwords’e girdiğiniz TBM’nin değeri ödeyeceğiniz maksimum tıklama fiyatı anlamına gelmektedir. Bu ücret belirlediğiniz ücretten daha az olabilir, fakat daha fazla olamaz.

Kalite puanı için Kelime Skoru, Reklamın CTR değeri, Açılış sayfasının kalitesi, Reklam Alaka düzeyi gibi birden fazla belirleyici unsur vardır.

Bu çerçevede yapacağınız doğru hamleler ile ürün veya hizmetinizi direkt olarak satın almaya hazır potansiyeldeki müşterilere ulaşabilirsiniz.

DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİZE ULAŞIN

Ürün veya hizmetinizle ilgilenen doğru hedef kitleye ulaşmak, Google Adwords’e kayıt olmak, Tıklama Başına Maliyeti (TBM) düşürme yöntemlerini öğrenmek, konuyla ilgili daha fazla bilgi ya da yardım almak için bize hemen ulaşabilirsiniz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.