Bizden ve sektörden güncel haberler

Şirketler için, markalaşma ve büyüme sürecinin en önemli yapı taşlarından biri de kuşkusuz hafızalarda kolayca yer edebilecek bir isim ve logodur. Dünyanın önde gelen birçok markası da kendi kimliklerini yansıtacak olan isim ve logolarını seçerken bunu göz ardı etmemiş…

Artık isimlerine aşina olduğunuz dev markalarının isimlerinin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Markaların birbirinden ilginç ve yaratıcı isim hikayelerini sizler için derledik…

NIKE

Dünyaca ünlü spor malzemesi üreticisi Nike ismini Yunan mitolojisinde geçen bir tanrıçadan almıştır. Athena’nın çocuklarından olan Nike zafer tanrıçasıdır. Nike mitolojide çok hızlı koşma ve uçma yeteneğine sahiptir ve insan formundadır.

Ayrıca Nike’ın logosu Carolyn Davidson’ın 1971’de Portland Üniversitesinde grafik tasarım öğrencisi iken yaptığı bir tasarımdır. Bu logoyu öğrencilik yıllarında Davidson 35 dolara yapmıştır.

ADİDAS

Dünyanın en büyük spor eşyaları üreticilerinden biri olan Adidas ismi Adolf Dassler’dan gelir. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından ayakkabı üretmeye başlayan Adolf Dassler’ın takma adı “Adi” ile soyadının ilk üç harfinin birleşmesinden Adidas ismi çıkmıştır.

AMAZON

ABD merkezli bir e-ticaret devi olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos markasını kurarken A’dan Z’ye her şeyi satma fikrini odaklandı ve sözlükte isim ararken dünyanın en büyük nehri olan Amazon’da karar kıldı. Şirketinin bir gün dünyanın en büyüğü olmasını isteyen Bezos, bugün itibari ile bu hedefini gerçekleştirmiş gibi.

VODAFONE

Birleşik Krallık merkezli uluslararası bir telekomünikasyon şirketi olan Vodafone; voice (ses) kelimesinden gelen VO, data (veri) kelimesinden gelen DA ve phone (telefon) kelimesinden esinlenilen  FONE hecelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Logosu ise konuşma açmak anlamındaki tırnak (‘) sembolünden geliyor.

GOOGLE

İnternet devi Google’ın ismi, kurucusu Larry Page’in Stanford Üniversitesi’nde diğer öğrencilerle yaptığı beyin fırtınası sonucunda ortaya çıktı. En beğenilen öneri,  tanımlanabilir en büyük sayılardan biri olan “googolplex” idi. Ancak bir öğrenci ismi yanlış telafuz edip “google” deyince Page bu ismi çok beğenip şirketine verdi.

Bir matematik terimi olan Googol, en büyük sayılardan biridir ve 10 üzeri 100’e eşittir. Başka bir deyişle 1 googol, 1 rakamına yüz sıfır ekleyerek yazılır.

IKEA

İsveç kökenli uluslararası bir mobilya mağazası olan IKEA ismini kurucusu Ingvar Kamprad’ın ismi ile İsveç’te büyüdüğü iki köy olan Elmtrayd ve Agunnaryd’ın baş harflerinden alıyor.

PEPSI

Dünyanın önde gelen alkolsüz içeceklerinden olan Pepsi’nin ismi ilk başta kurucusu Caled Bradham’dan esinlenilerek Brad’s Drink olarak duyurulmuştu. Fakat ilerleyen zamanda içeceklerinin daha sağlıklı olduğunu vurgulamak amacıyla sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan ‘Pepsin’den esinlenilerek ismi Pepsi olarak değiştirilmiştir.

COCA COLA

En ünlü markalardan biri olan Coca Cola adını, ürünün yapımında kullanılan ve tatlandıran ‘Coca’ yaprakları ile ‘Kola’ cevizinden alır. Markanın kurucusu John S. Pemberton logoda daha iyi gözükmesi adına kola ismindeki k harfini c yaparak şirketin ismi bugünkü halini almıştır.

STARBUCKS

Starbucks markasının kurucusu olan Gordon Bowker güçlü bir etki oluşturması açısından “st” ile başlayan kelimler arıyordu. Bir arkadaşı bir gün maden kenti olan Starbo’dan bahsedince Bowker, Herman Melville’in ünlü romanı olan Moby-Dick’teki “Starbuck” isimli karakterden esinlenerek markanın ismini koydu.

ZARA

İspanyol merkezli giyim ve aksesuar markası olan Zara’nın kurucusu işadamı Amancio Ortega, ilk mağazasının adını 1964 yapımı Zorba filmine atıfla Zorba koymuştu.

Ancak mağazanın sokağındaki Zorba isimli barın sahibi, Ortega’dan bu ismi değiştirmesini isteyince markanın adı Zorba’ya benzeyen Zara olarak değiştirildi.

FERRARI

İtalyan lüks spor otomobili üreticisi olan Ferrari’nin ismi kurucusu Enzo Ferrari’den gelmektedir. İtalyan kontesinin 1923 yılında Enzo Ferrari‘ye hediye ettiği  at maskot, Ferrari’nin logosunu şekillendirdi. Logodaki ana renkler sarı ile kırmızı, firma sahibinin yaşadığı komşu şehir Modena’yı ve yarışa olan sevgiyi simgeliyor.

LEGO

Oyuncak üreticisi “Lego”nun ismi Danimarkaca’da “iyi oyna” anlamına gelen “legt godt” deyişinin birleşiminden geliyor.  Lego, Latince’de ise “birleştirmek, bir araya getirmek” anlamına geliyor.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.