Bizden ve sektörden güncel haberler

Dijital dünyada her geçen gün artan rekabette fark yaratmak isteyenler için bir seçenek de Influencer Marketing! Twitter, Instagram, Facebook, Youtube gibi milyonlarca insanı içine alan mecralar fenomen denilen, büyük kitlelerin takip ettiği kişilerin de artmasına sebep oldu. Değişen pazarlama tekniklerinin en etkili yollarından birisi de; belli bir kitleye hitap eden, etkileyen, fikir önderi sayılabilecek bu fenomenler. İşte bu kişilere İngilizce’de Influencer olarak tanımlanıyor.

Günümüz medyasında Influencer olarak gösterilen kişiler sosyal medya kanalları üzerinden büyük kitlelere hitap ederek onların kararlarında etkin rol oynuyorlar. Blogger, Youtuber veya Instagram ünlüsü olan bu kişiler takipçileriyle aralarında organik ve samimi bir bağ kurdukları için paylaşımlarına güvenilir, inanılır ve benimsenir. Bu sebeplerden ötürü ürün veya hizmetin hedef kitleye, güvendikleri kişi tarafından tavsiye şeklinde sosyal medya kanalları üzerinden aktarılmasına Influencer Marketin denir.

NEDEN BU PAZARLAMA TEKNİĞİNİ KULLANMALISINIZ?

Geleneksel pazarlamada daha önce ilgili ürünü veya hizmeti kullanmış bir yakınınızdan tavsiye ve referans alıyorken artık ‘yakınınız’ olan bu sosyal medya ünlülerinin tavsiye ve referanslarını dikkate alıyorsunuz. Örneğin bakım ürünleri satan bir marka, makyaj videolarıyla belirli bir izleyici kitlesini kendisine bağlamış bir Youtuber ile anlaşma yaparak pazarlamak istediği ürünlerle ilgili bir içerik fikri geliştirir ve bu şekilde doğal yollarla hedef kitlesine tanıtımı onların güvendikleri kişi üzerinden yapmış olur.

HEDEF KİTLENİZE EN DOĞRU ŞEKİLDE ULAŞABİLİRSİNİZ

Başka bir örnek vermek gerekirse; oyunlarla ilgili yazılar yazan bir blog sayfasını düşünelim. Bu blogda güncel oyunlarla ilgili bilgiler, oyun ipuçları ve eleştiriler paylaşılmaktadır. Playstation oyunları yapan bir firma yeni ürününü konsol oyunu severlere tanıtmak için blog sahibine yeni ürünün özelliklerini, ürün hakkında deneyimlerini paylaşacağı içerik yer almasını ister. İşte bu yöntem ilgili hedef kitleye doğrudan ulaşılmasının yanı sıra güvendikleri biri vasıtasıyla aktarılmasından ötürü olumlu bir algı bırakılmış olur.

INFLUENCER MARKETİNG’İN AVANTAJLARI NELER?

  • Bu yöntem ile ürününüzün veya hizmetinizin alıcısı olabilecek potansiyel kitleye direkt olarak ulaşabilirsiniz.
  • Marka ve ürün bilinirliğiniz artar. Bunun yanı sıra iş birliği yaptığınız kişiye bağlı olarak güvenilirliğiniz de artar.
  • Adblocker gibi, web sitelerindeki reklamları engelleyen uygulamalar takılmamanızı bu sayede müşterilerinize direkt olarak ulaşmanızı sağlar.
  • Pazarlamak istediğiniz ürününüzün kaç kişi tarafından görüldüğünü, nasıl tepkiler aldığını somut bir şekilde görebilirsiniz.

DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ…

Reklam bütçenizi doğru bir şekilde kullanarak dijital pazarlama kampanyaları oluşturup milyonlarca kişiye en etkili bir yol ile ürün veya hizmetinizi ulaştırabilirsiniz… Konuyla ilgili daha fazla bilgi ya da yardım almak için bize hemen ulaşabilirsiniz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.